AİHM’in Perinçek-İsviçre kararı demokrasi ve hukuk adına yapılmış bir uyarıdır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Anayasa Konseyi’nin Holokost ile 1915 olaylarının farklı olduğunu vurgulaması üzerine konuştu. Çavuşoğlu, Perinçek-İsviçre kararını hatırlattı. “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Perinçek kararı, asılsız iddiaları kabul ettirme gayretlerine karşı demokrasi ve hukuk adına yapılmış bir uyarıdır” dedi.

“Tarihin ve hukukun siyasi amaçlarla istismarına verilmiş bir cevaptır”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu sözleri özetledi, Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden aldığı zaferi… Çavuşoğlu, Perinçek-İsviçre kararını tarihi önemde olduğunu vurguladıç

Çavuşoğlu, Türkiye’nin merkez teşkilatında ve dış temsilciliklerinde görevli büyükelçilerle Anıtkabir ve Dışişleri şehitliğini ziyaret etti.

Şehitlikteki anıta çelenk konulmasının ardından konuşan Dışişleri Bakanı, AİHM’in kararı için “haklılığımızı teyit etti” ifadelerini kullandı.

Törenin sonunda Çavuşoğlu ve büyükelçiler, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Çavuşoğlu, şehitlik ziyaretinin ardından da 8’inci Büyükelçiler Konferansının resmi açılış töreninde açıklamalar yaptı. Terörle mücadelede kararlılık mesajı veren Bakan Çavuşoğlu, “PKK ne ise PYD, YPG ve IŞİD de odur” dedi.

Konferansın bu yılki teması, 23- 24 Mayıs’ta Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi kapsamında, “Kriz Yönetimi: İnsani Çözümler” olarak belirlendi. Konferans 16 Ocak’a kadar sürecek.

ulusalkanal.com.tr

Kaynak : http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/cavusoglu-aihmin-perincek-isvicre-karari-demokrasi-ve-hukuk-adina-yapilmis-bir-uyaridir-h88196.html

Yorum yapın

* Lütfen yukarıda gördüğünüz denetim kodunu giriniz...