Marka Tescili Yaptırın İşinizi Güvence Altına Alın

Sahip olduğunuz ürün veya hizmete ait bir marka sahibi değilseniz resmi olarak o ürün/hizmete dair hiçbir hakka da sahip değilsinizdir. Belirli bir zaman, bütçe ve emek harcayarak oluşturduğunuz ürün veya hizmetinize mutlaka marka tescili yaptırmalısınız. Büyük ve büyümekte olan firmalar üretim planlarına markalaştırma çalışmalarını eklemektedirler. Peki marka nedir ve nereden marka tescil işlemimi gerçekleştirebilirim. Marka, ürettiğiniz ürün veya hizmetlerin diğer firmalarınkinden sayı, logo, adlar veya bunların bir kaçının birleşimi ile ayırt edici bir niteliğe sahip olmaya denir. Marka tescil sorgulamasitesi aracılığı ile marka başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzu sektörel veya sınıf bazlı olarak yapabilirsiniz. Başvuru yaptığınız sektörde daha önceden aynı isimle tescillenmiş bir marka yoksa, siz başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yapmış olduğunuz başvuru uzman bir ekip tarafından incelenerek kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Marka ile birlikte patent çalışmalarına da ağırlık vererek belirli bir süre boyunca üretme, kullanma ve satış haklarının tamamına sahip olabilirsiniz. Patent sorgulama web sayfasını ziyaret ederek, ürün veya hizmetinize ait patent başvurusunda bulunabilirsiniz.

Neden Marka Sahibi Olmalıyım?

Marka sahibi olarak ürün veya hizmetine ait fiyatlandırma politikasını elinizde tutarak haksız kazanç ve rekabeti önüne geçmiş olacaksınız. Markanız sizden izinsiz satılamaz. Satış hakkı sunduğunuz firmalar ise sizin belirlediğiniz fiyatlandırmayı kullanarak satışlarını gerçekleştirmek zorundadırlar. Böylelikle farklı lokasyonlarda satışa sunulan ürünlerinizi müşterileriniz aynı fiyatla satın alırlar. Buda sizin müşteri memnuniyetinizi artıracak etkenler arasında yer almaktadır.

Marka Sahibi Olmadan Üretim Yapmak
Ürününüzü marka sahibi olmadan üretebilir, satışını yapabilirsiniz. Satışlarınızın arttığı, ürününüzü tercih edildiği bir dönemde başka bir kişi veya işletme tarafından yapılan marka tescili işlerinizi tam tersine döndürebilir. Bundan sonraki süreçte satış hakkınızı elinizden alınabilir. Ürününün size ait olduğunu ispatlamanız zor hatta imkansız bir hale gelebilir.

Kaynak: http://www.kpsshaberleri.net/tanitim/marka-tescili-yaptirin-isinizi-guvence-altina-alin-h12139.html

Yorum yapın

* Lütfen yukarıda gördüğünüz denetim kodunu giriniz...