Tanıma ve Tenfiz Davaları

Boşanma davaları, sonlandırılmak istenen evliliklerin sona ermesi için gerekli hukuki süreçlerdir.
Anlaşamayan veya farklı sebepler ile beraber yaşamayacağına karar veren evli çiftler ayrılmak için mahkemelere başvurmaktadırlar. Boşanmak için mahkemeye başvuracak eşlerin boşanma konusunda bir gerekçeleri olması veya yasal şartların varlığı halinde anlaşarak boşanmaları gerekmektedir. Bu işlem ülkemizde yapılabileceği gibi yabancı ülkelerde de yapılabilmektedir. Özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız yaşadığı yabancı ülkelerde bu ülke yasalarına göre boşanabilmektedir. Yabancı ülkelerde yapılacak boşanmaların ülkemizde de geçerlik kazanması ve nüfustan düşülmesi ve hatta boşanan kişinin yeniden evlenebilmesi için tanıma ve tenfiz davaları açılması gerekmektedir. Bu davaların açılması ile yurt dışında yapılacak boşanma işlemleri ülkemizde de yasal olarak tanınacak ve nüfus kayıtlarına işlenecektir. Bu hukuki işlemler yapılmadığı sürece ülkemizde bu çiftler boşanmış olarak kabul edilmemektedir.

Tanıma Tenfiz Davaları Nedir?

Yurt dışında yaşayan veya belirli bir süre orada bulunan kişiler, orada yaşadıkları süre içerisinde bulundukları yerin yasalarına göre hareket etmek zorundadırlar. Bu sebeple evlenme boşanma gibi konularda da bulundukları ülkelerin yasalarına göre bu işlemleri yapmaktadırlar. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları nedeni ile önemli konularda bunu ülkemize de yasal olarak bildirmeleri gerekmektedir. Evlenme ve boşanma konularında bulunulan ülkenin yasalarına göre işlemler yapılsa bile bunun ülkemizde de tanınması için bildirilmesi gerekmektedir. Özellikle boşanma konusunda tanıma ve tenfiz davası açılması oldukça önemlidir. Yurt dışında boşanan Türk vatandaşları bu boşanma kararı ile ülkemizdeki mahkemelere tamına ve tenfiz davaları açmaları gerekmektedir. Bu şekilde boşanmaları ülkemizde de tanınarak işlemleri yapılacaktır. Bu şekilde yeniden evlenmek istediklerinde bir sorun ile karşılaşmayacaklardır.

Boşanma Avukatlarının Davalara Etkileri

Boşanma konusunda yurt dışında açılacak davalar oranın yasalarına göre yürütülse de alınan karar ülkemizdeki yasalara göre burada kabul edilmelidir. Açılacak olan tanıma ve tenfiz davalarında yurt dışından ülkeye gelmeye gerek yoktur. Bu işlemi vekâlet verilecek bir boşanma avukatı ile yapmak mümkündür. Bu konuda boşanma konusunda ve bu davalar konusunda deneyimli ve başarılı bir avukat bulunması davaların sorunsuz yürümesini sağlayacaktır. Davaların açılması ve kısa sürede sonuçlanması için bazı belge ve evrakların büyükelçiliklerden alınması ve yasal olarak tercümelerinin yapılması gerekmektedir. Bulunacak avukat ve avukatlık bürosunun kabiliyeti ölçüsünde bu işlemler sorunsuz olarak yapılabilmektedir. Bu konularda hizmetler sunan büromuz oldukça başarılı bir şekilde bu işlemleri kısa sürede tamamlamakta ve davalarında sorunsuz bir şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır. Avukat Mustafa Şenel, bu konularda görev yapan deneyimli ,tanınmış ve tercih edilen bir avukattır. Avukatınız; yürüteceğiniz hukuki süreçte boşanma ve tanıma tenfiz davalarınızın mümkün olan en kısa sürede sonuçlanmasını sağlayabilmektedir.

Yorum yapın

* Lütfen yukarıda gördüğünüz denetim kodunu giriniz...