Patent Kanunu Nihayet Meclis’te..

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ar-Ge Reform Paketi’nin Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla dün akşam Meclis Başkanlığı’na sunulduğunu açıkladı.

Bakan Işık, Hilton Otel’de düzenlenen Üretim Reform Paketi Çalıştayı’na katıldı. Programda konuşan Işık, “Önümüzdeki birkaç ay içerisinde 4 reform paketini bitirmeyi hedefliyoruz. Bunlardan birincisi Ar-Ge Reform Paketi. Çok verimli ve bereketli bir çalıştay yaptık. Orada son derece değerli fikirler ortaya çıktı. Sonuçta hedefi tam 12’den vuran bir paket ortaya çıktı. Bu Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda Sayın Başbakanımız ile tekrar bu paketi değerlendirme imkanına kavuştuk ve şu anda TBMM’ye dün akşam itibariyle Sayın Başbakanımızın imzasıyla sevk edildi” dedi.

İkinci reform paketinin Üretim Reform Paketi olduğuna dikkat çeken Işık, üçüncü reform paketinin ise Patent Kanunu olacağını belirtti. Işık, “Şu anda bakanlığımızda büyük bir çalışma yürüyor. Türk Patent Enstitümüz ile beraber hedefimiz şu; kanun hükmünde kararnamelerle şu anda idare edilen coğrafi işaret, faydalı model, endüstriyel tasarım, marka gibi kanun hükmündeki kararnameleri bir tek kanunda toplamak. Bunu yaparken de etkin ve verimli çalışan bir patent mekanizması oluşturmak. Gelişmiş dünyanın başarılı örneklerinden istifade edip Türkiye’de en iyi çalışacağına inandığımız modeli oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

Bir başka reform paketi olarak TÜBİTAK’ın Yeniden Yapılandırılması Reform Paketi’ni gösteren Işık, “TÜBİTAK olmasaydı bugün elde edemeyeceğimiz pek çok başarı vardı. TÜBİTAK’ın yeniden yapılandırılması, gelişen özel sektör, AR-GE anlayışının önünde bir engel olması değil, onların yanında destek olan bir mekanizmaya dönüşmesini istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/ar-ge-reform-paketi-meclis-te-ankara-yerelhaber-1167940/

Anahtar Kelimeler: Patent Kanunu, Patent Avukatı, Patent Avukatı İzmir

Yorum yapın

* Lütfen yukarıda gördüğünüz denetim kodunu giriniz...