Patent Davasını Kazanan Apple, Samsung’a Telefonlarını Geri Çektiriyor

Apple ile Samsung arasında yıllardır devam eden patent davalarından birisi daha sonuçlandı. Sonuca göre Samsung davada adı geçen modellerin satışını durduracak.
Apple ve Samsung arasında senelerdir devam eden ve benim “büyük patent savaşları” olarak adlandırdığım patent davalarından bir tanesi daha sonuçlandı. Sürekli olarak birbirlerini dava eden teknoloji devleri, son olarak Apple’ın Samsung’a galip gelmesiyle birlikte sonuçlandı. Apple’ın davada belittiğine göre Samsung, bundan tam 4 sene önce ürettiği bazı akıllı telefonlarında Apple’ın patentlerini izinsiz olarak kullandı. Apple yetkilileri tarafından söylenene göre ihlali yapılan patentler arasında, sistemin en alt yazılımlarından olan telefonların kilit açma özelliği ve sözcük tahmin özelliği gibi özelliklerin patentleri de bulunuyor.

Davada patent ihlali yaptığı belirtilen telefon modelleri Samsung Admire, Galaxy Nexus, Galaxy Note, Galaxy Note II, Galaxy S II, Galaxy S II Epic 4G Touch, Galaxy S II Skyrocket, Galaxy S III ve Samsung Stratosphere. Tüm bu modellerin izinsiz olarak kullanılmış olan patentlerle üretilmiş olduğunu iddia eden Apple, 2012 yılında başlayan davayı kazanmayı başardı. Ancak mahkeme Samsung’u para ödemeye değil, yukarıda adı geçen telefon modellerini piyasadan çekmeye zorladı. Bundan 4 sene önce piyasaya sürülmüş olan telefonlar için bu kararı veren mahkeme, bir anlamda Apple’a “iş işten geçti” şeklinde cevap verdi.

Samsung ise zaten uzun zamandır piyasada görmediğimiz bu telefonları piyasadan çekti. Davanın kazanananı olan Apple, Samsung’a istediği oranda zarar veremedi.

Kaynak: Gizmodo

Kaynak : http://www.webtekno.com/sektorel/davayi-kazanan-apple-samsung-a-telefonlarini-geri-cektiriyor-h13974.html

Yorum yapın

* Lütfen yukarıda gördüğünüz denetim kodunu giriniz...