Marka Tescili Kolaylaşıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, AA muhabirine Türk Patent Enstitüsü (TPE) internet sitesinde görüş ve önerilere açılan “Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı Taslağı”na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sınai Mülkiyet Kanunu’nun çok önemli değişikler getireceğine dikkati çeken Işık, bu kapsamda marka, coğrafi işaret, tasarım ve patent gibi alanlarda yapılacak düzenlemeleri anlattı. Kanunla daha nitelikli sınai mülkiyet yapısına geçmeyi ve uygulamada yaşanan sorunları gidererek, süreçleri hızlandırmayı hedeflediklerini vurgulayan Işık, sınai mülkiyet mevzuatını birleştirerek tek bir kanun altında toplamayı, uluslararası anlaşmalara ve AB mevzuatına uyumu arttırmayı, ayrıca Anayasa Mahkemesi kararları doğrultusunda düzenlemeler yapmak istediklerini söyledi.

“Tescil süreçleri kısaltılacak”

Işık, marka tescil süreçlerinin basitleştirilerek kısaltılacağını ifade etti. Kanunla uluslararası anlaşmalara ve AB müktesebatına uyum sağlanmasını hedeflediklerini dile getiren Işık, tescilli markaların piyasada daha etkin kullanımına yönelik düzenlemeler yapıldığına işaret etti.

Coğrafi işaretlerde de tescil maliyetlerinin düşürüleceğine ve sürecin kısaltılacağına değinen Işık, ilan ücretinin kaldırılacağını ve süresinin kısaltılacağını kaydetti. Geleneksel ürün adı korumasına ve amblem kullanımına dair düzenlemeler yapıldığını anlatan Işık, coğrafi işaretlerde denetim sisteminin etkinliğinin artırılarak bu kapsamda denetim sıklığının 10 yıldan 2 yıla indirileceğini bildirdi.

Işık, daha nitelikli tasarım sistemi oluşturulacağının altını çizerek, tasarımlar için yenilik incelemesi getirileceğini söyledi. Tasarım tescil süreçlerinin basitleştirilmesi ve kısaltılmasını da önemsediklerini dile getiren Işık, bu kapsamda ilan süresinin 6 aydan 3 aya indirileceğini belirtti.

“Marka ve telif hakkında cezai yaptırım zorunlu”

Fikri Mülkiyet Akademisi kurulması için düzenleme yapıldığına işaret eden Işık, kanunla TPE’nin idari kapasitesinin güçlendirileceğini, bu kapsamda sınai mülkiyet uzmanı, uzman yardımcısı ve avukat kadroları oluşturulacağını bildirdi.

Taslakta öne çıkan diğer hususlara da değinen Işık, AB mevzuatına uyum noktasında Fikri Mülkiyet Faslı’nın (7. Fasıl) 2008 yılında açıldığını ve müzakerelerin devam ettiğini söyledi. Tasarının marka, tasarım, patent ve coğrafi işaretler açısından AB mevzuatıyla uyumsuzluk içermediğinin altını çizen Işık, bunun ayrıca diyalog mekanizması, taklit ve korsanla mücadelede idari kapasitenin güçlendirilmesi, hakların etkin uygulanmasına yönelik performans artışı ve ek koruma sertifikaları konularını da içerdiğini belirtti.

Işık, patent ihlalinde uygulanacak yaptırımlara ilişkin, “Ticaretle Bağlantılı Fikri Mülkiyet Anlaşması (TRIPS) uygulanacak yaptırımlar konusunda asgari standartları belirliyor. Marka ve telif hakkı için cezai yaptırım zorunlu olurken, diğer fikri mülkiyet alanları için tercihli tutuldu. Yaptırımların niteliği ve miktarı her ülkenin kendi fikri mülkiyet politikasına uygun olarak tespit ediliyor” ifadelerini kullandı.

Yorum yapın

* Lütfen yukarıda gördüğünüz denetim kodunu giriniz...