Marka Tescili

Bir işletmenin kendine ait özelliklerini şekil, yazı, sayı vb. şeklinde ifade edebilen, işletmeyi diğer işletmelerden ayırıcı nitelikte olan her türlü işarete marka denmektedir. İşletme için oldukça önemli olan bu işareti korumalısınız. Yasal olarak tescil ettirmeli ve bununla alakalı elinizde bir belge bulundurmalısınız. marka tescil koruması önemlidir.

Bu sistemle şahsına ait hizmet ya da ürünlerinde özgün marka kullanan işletme sahiplerinin hakkını korumak amaçlanmıştır. Herhangi bir markanın asıl sahibi, o markayı ilk tasarlayan veya düşünen, daha sonra ilk ve tek kullanan, kullanmaya devam eden kişidir. Bir başkasının kendi işletmesine özgü markasını, bir başka şahsın kendi adına tescilleyip kullanması “Hakkın Gaspı” olarak kabul edilir.

Markanızı tescillemeniz, tescil edilmeyen diğer markalara bakılarak markanıza büyük avantajlar sağlayabilmektedir. Marka başvurunuz sırasında “TPE” adlı kurum tarafında incelenen, tüm şartlara uygun bulunan ve yayınlanmasına izin verilen markalar, diğer resmi kurum ve kuruluşlar, en önemlisi toplum tarafından denetimlerden geçmiş olmasının sağladığı güven hissiyle çok daha sağlam temeller oluşturma imkanına sahip olabilmektedir.

Marka olası herhangi bir risk ve istenmeyen durumlar ortaya çıkarma ihtimalinin olmamasının yanı sıra, “TPE” adlı kurum tarafından verilen resmi, önemli bir belgeye sahiptir. Bu sayede haksız kazanç teşebbüslerini rahatlıkla engelleyebilecek, yaptırımlar uygulama imkanına sahip olabilecektir. Marka tescil işlemindeki asıl amaç, yalnızca başka işletmelerin haksız kazanç elde etmelerini engellemek dışında, size karşı yapılacak “Haksız kazanç sağlıyor.” suçlamalarına karşı elinizde güçlü bir kanıt olacaktır.

Eğer tescil ettirmezseniz, hiçbir şekilde var olduğundan haberiniz olmayan herhangi bir işletmenin markasının, sizin sahip olduğunuz marka ile ayırt edilemeyecek derecede benzerlik gösteren bir markaya sahip olması durumunda, söz konusu işletme size ve işletmenize karşı yaptırımlar uygulamaya çalışabilir ya da yasal yollarla sizi engelleme yoluna gidebilir. Bunun sonucunda yaptığınız tüm yatırımlarınız, birikimleriniz ve çalışmalarınız risk altına girebilir.

Marka tescili başvurusu için, marka sahibinin veya resmi vekili tarafınca internet ortamında ya da gerekli olan evrakların doldurulmasının ardından yapılabilir. Marka tescili başvurusu için gerekli belgeler; şirket imzası sirkü fotokopileri, vekaletname, markanın varsa kendine ait logosu ve vergi levhası fotokopisi. Ayrıca marka tescilinde kişi başvurusu için; vekaletname, şahsın kendine ait kimlik fotokopisi ve markasının varsa logosu.

Kaynak : http://www.haber27.com/marka-tescili-149083h.htm

Yorum yapın

* Lütfen yukarıda gördüğünüz denetim kodunu giriniz...