Marka Tescil

Marka tescili hiç şüphesiz çok önemli bir konu…. Kelimelerin, şekillerin ya da sayıların birer yatırım malzemesine dönüştüğü bu alanda, neden bir marka, patent bürosuyla ya da marka vekiliyle değil de, marka tescil alanında uzmanlaşmış bir avukatla çalışmanız gerektiğini hiç düşündünüz mü?

Marka tescil işlemini yaptırmakta hiç şüphesiz en büyük amaç, sektörünüzdeki diğer işletmelerden farkınızı ortaya koymak, bir ayırt edicilik yaratmak ve markayı bir değer haline getirerek, bundan bir kazanç elde etmektir. Bu durum tescili yapılacak markanın tespit edilmesinden, benzerlik araştırmalarının yapılmasına, marka tescil sürecinin tam ve layıkıyla takip edilmesine ve tescilden sonra da yasal hakların korunması konusundaki işlemlerin yapılmasına dek uzanan uzun bir süreci kapsamaktadır. Sonuçta marka, ileride doğabilecek hukuki uyuşmazlıklarda başvurucu lehine bir durum yaratılabilmesi amacıyla tescil edilmektedir. Marka tescil belgesinin hakkı, hukuk düzeni ve yargı tarafından verilecektir.

Marka tescili hizmeti veren avukatlar için, markanın tescil edilmesi sadece ön bir işlemden oluşmaktadır. Asıl sorun ve uyuşmazlıklar ve markanın tescil edilmesinden beklenen fayda bu aşamadan sonra ortaya çıkacak ya da çıkamayacaktır.

Ülkemiz için hâlâ daha yeni sayılabilecek bir alan olan marka, patent, endüstriyel tasarım tescili alanlarında, başlangıçta ne yazık ki, bu konuda teknik ve hukuki bilgiye sahip kişiler değil, hasbelkader bu iş ile tanışmış kişiler çalışmışlardır. Bu kişilerin amaçları da, başvurucunun gerçek bir hakka sahip olması değil, tabiri caizse, günü kurtarmak, çorbayı kaynatmaktır. Önemli olan marka tescili yaptırmak isteyene markasını, sınıfını kapsayan gerçek bir marka tescil belgesi vermek değil, bir marka tescil belgesi vermektir.  Aydınlatma ürünleri imalatı ve satışı yapan bir kişiye, makina üretimi ve satışı alanlarından marka tescil belgesi alınmasını buna bir örnek olarak verebiliriz ki, bu durum bu satırların yazarının başına bizzat gelmiştir. Sonuçta marka patent ofisi, görevini yerine getirmiş ve marka tescil belgesini başvurucuya vermiştir değil mi? Görevini yerine getirmiştir??? Alınan belgenin yasa karşısında, başvurucuyu hiç korumamasının bir anlamı yoktur. Bu kısımla zaten kendisi de ilgilenmeyecektir ve bu durumda işi beceremeyen de zaten avukat olacaktır… Bu işi layıkıyla yapan ciddi marka ve patent tescil ofislerini tenzih ederim ancak bu şekilde çalışan gayri ciddi pek çok ofisin de piyasayada var olduğu açıktır.

Bunun yanında önceye dayalı kullanım bir marka başvurusunun iptalini gerektirecek nitelikte önemli durumdur. Yukarıda bahsetmiş olduğum patent büroları bir an önce para kazanabilmek için, markayı başka birisinin çok uzun zamandır kullanıldığını bildikleri halde, “önce başvuran kazanır” şeklinde bir hava yaratmakta, “günü kurtarmakta” ancak markayı fiilen kullanan firmanın, marka başvurusuna  itiraz etmesi durumunda, marka başvurusunun iptal edilmesinin önüne geçememektedir. Bu şekilde bir marka tescili olumlu sonuçlansa bile, kötüniyetli tescilin mahkeme kararıyla her zaman iptal edilmesi  sözkonusudur.

Marka tescilinde sağlıklı bir sonuç alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken bunlar gibi daha onlarca detay bulunmaktadır. Bu yüzden, marka tescil işleminizde sağlık bir sonuç elde edebilmek, hukuki anlamda belgenizden istifade edebilmek istiyorsanız, bir marka tescil işlemlerinde bir avukat ile çalışmanız menfaatinize olacaktır. Marka, patent, tasarım tescilleri alanında hizmetlerimiz bulunmakta olup, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

“Marka Tescil” üzerine 3 yorum

 1. Merhaba 2014 yilinda kullandigim markamin tescilini almistim ama suan instagram facebook gibi sosyal sitelerde 50-60 tane hesap acilmis benim aldigim isimle.
  Bunlari kapattirmak istiyorum instagrama daha once bu konuyla ilgili yazdim ama kapatma taraftari degiller Sizce ne yapmaliyim

  Cevapla
  • Instagram kendi rızasıyla marka ihlalini ortadan kaldırmıyorsa, BTK gibi resmi kurumlara başvuru yapabilirsiniz. Şahısların kim olduğunu biliyorsanız, hukuk mahkemelerinde maddi, manevi tazminat davası açabilirsiniz. Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.

   Cevapla
   • Cok tesekkur ederim bende instagram kaldirmadigi icin icerigi daha iyi bildiklerini dusunerek haksiz oldugumu dusunmustum Elimden geleni yapicam tekrar cok tesekkur ederim

    Cevapla

Yorum yapın

* Lütfen yukarıda gördüğünüz denetim kodunu giriniz...