İşçi ve Memurların Doğum İzin Hakları

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren yasa, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni düzenlemeye göre; doğum yapan memur ve işçiler yarı zamanlı çalışabilecek. Muhtar maaşları bin 300 lira çıkarıldı. Polis ve uzman erbaşların ek göstergeleri de artırıldı.

Yeni yasaya göre, ilk defa iş kuran genç girişimcilere, üç vergilendirme dönemi boyunca kazançlarının 75 bin liralık kısmına gelir vergisi muafiyeti getirildi.

Yasanın getirdiği bir diğer düzenleme de esnaf için… Ticari kazancı basit usuldeki esnafların, ticari kazançlarının 8 bin lirasına kadar olan kısmı üzerinden gelir vergisi alınmayacak…

Memur ve işçilerin doğum izni hakları da genişletildi… Doğum yapan memurlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay, günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek…

Yasa, polis ve askerleri de yakından ilgilendiriyor. Emniyet hizmetleri tazminatları yüzde 25 artırılacak. Yükseköğrenimli personellerin ek göstergeleri de yükseltilecek.

Uzman erbaşlar ile uzman jandarmaların da ek göstergeleri 3 bine çıkarılacak. Uzman erbaşlara birinci dereceye yükselme imkanı getirilecek. Uzman erbaşların, kamuya geçebilmeleri için 7 yıl çalışmaları gerekecek.

Muhtarların net 940 lira olan ödenekleri bin 300 liraya yükseltilecek. Gübre ve yemde KDV sıfırlanacak.

Emekli olduktan sonra çalışmaya başlayanların aylıklarından yapılan sosyal güvenlik destek primi kesintisi kaldırılacak.

Lise ve dengi öğrenimden mezun olanlar 20 yaşını, yükseköğrenimden mezun olanlar ise 25 yaşını geçmemek şartıyla primleri devlet tarafından ödenecek. Mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren 2 yıl, gelir tespiti yapılmaksızın sağlık hizmeti alabilecek.

Kaynak : http://www.kanalb.com.tr/haber.php?HaberNo=74847

Yorum yapın

* Lütfen yukarıda gördüğünüz denetim kodunu giriniz...