Brokoliye patent veriliyor…

Brokoliye patent veriliyor
Münih’teki Avrupa Patent Dairesinde brokolinin marka olarak korunup korunmayacağı tartışıldı, karar ‘evet’ olarak verildi; Patent Dairesi önünde protesto edilecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya’nın Münih şehrindeki Avrupa Patent Dairesinde bugünlerde tarihinin belki de en ilginç ürün tartışması yapıldı. Bir sebze türü brokoliye patent istenip istenilemeyeceği sorusu masaya yatırıldı. Brokoliye patent alınması mahkemelik olunca konu Münih Avrupa Patent Dairesine taşındı. Tarafların burada uzlaşmasıyla brokoliye patent alınabileceği kararı verildi ve tartışma sona erdi.

Uzlaşmayla İngiliz firması ‘Plant Bioscience’ yetiştirme haklarının yalnızca kendisine verilmesinden feragat etti, ancak sebzenin patentinden vazgeçmedi. Davacı olan ‘Syngenta’ ve ‘Limagrain’ isimli rakip  şirketler de kararı kabul etti.

Patent Dairesi sözcülerinden birisi asıl kararın büyük şikayet mercii Patent Dairesi tarafından verileceğini bildirdi. Ancak olayın içinde olan ve ismi verilmeyen birinin verdiği bilgiye göre Patent Dairesi ‘EP 1069819’ bitki patentini onayladı.

BROKOLİ PATENTİNE PROTESTO

Sebze türü brokoliye patent verilmesine karşı çıkanlar önümüzdeki Çarşamba günü Avrupa Patent Dairesi önünde toplanarak protesto gösterisi yapacaklarını açıkladı. Greenpeace’in bilimci uzmanı Christoph Twen, bu davanın temsili özellik taşıdığını, patent dairesinin bu şekilde her tür sebzenin ve hayvanların patentleşmesine kapı açtığını söyledi. Patent Dairesine, sebze ürünlerine patent almak için yaklaşık 800 başvuru yapıldı.

Avusturalyalı bir araştırma enstitüsü, yeni geliştirdiği bir arpa türü için patent müracaatı yaptı. Bu arpadan yapılan ekmeğin hazmı daha kolay oluyor. Greenpeace örneğin bu arpa türüne patent verilirse ondan üretilen ekmek, makarna gibi ürünleri de içine alabileceğini düşünüyor. Patent Dairesine yapılan yüzlerce müracaatta buna benzer ürünler için patent isteniyor.