Banka Kredi Dosya Masrafı İade Davası

Banka Dosya Masrafı İade Davası ve Taleplerinde Tüketicinin Hakları

Bankaların, kredi kullanan müşterilerinden tahsil etmiş oldukları, genelde “dosya masrafı” kimi zaman da “kredi kullandırım ücreti”, “kredi tahsis ücreti”, “istihbarat ücreti” olarak adlandırılan ve belirli bir hizmet karşılığı olmadan alınan ücretler, gerekli yasal yollara müracaat edilmek kaydıyla bankadan tahsil edilebilmektedir.

Öncelikle iadesi talep edilecek kesintinin son 10 yıllık süre içerisinde yapılmış olması gerekmektedir. 10 Yıllık süre konuya göre Borçlar Kanunu’nda düzenlenmiş olan zaman aşımı süresidir.

Kesinti miktarlarını kredi sözleşmesi, dekont, döküm gibi belgelerle net olarak gösteren bir belge olmalıdır. Bu belge herhangi bir şekilde elinizde bulunmuyorsa, bankadan bir suretini almanız gerekmektedir.

Bazı bankaların da sözleşmelere “tutarları talep etme hakkımdan vazgeçiyorum” şeklinde el yazısı ile not yazdırsalar da temel esas olarak geçerliliği bulunmamaktadır.

Geri Alınan Bedeller :

Dosya Masrafı
Komisyon
Kredi Kullandırım Ücreti
Kredi Tahsis Ücreti
İstihbarat Ücreti
Refinansman – Yapılandırma Ücreti
Yapılandırma aşamasında alınan %2 erken kapama ücreti
İpotek Fek yazısı ücreti
Banka görevlisi tarafından yapılan ipotek tesis ücreti yada ekspertiz ücretleri
Olağan tutarların üzerinde alınan ipotek tesis ve ekspertiz ücretleri
Geri Alınamayan Bedeller :

Ekspertiz Ücreti (Şöyle ki, banka ekspertiz işlemini dışarıdan başka bir firmaya yaptırmışsa ve bu bedel sizin ödediğiniz rakamdan düşükse, aradaki farkı talep etmeniz mümkündür. Bu nedenle açılacak davada fazlaya ilişkin hakların saklı tutulması son derece önemlidir.
İpotek Tesis Ücreti
İpotek Fek (Kaldırma) Ücreti
DASK Sigorta Primi
Hayat Sigortası Primi
Erken Kapama Cezası/Bedeli (Bu bedel, erken ödenen bedelin % 2’sinden fazla olamaz. Erken Kapama Bedeli, ancak sabit faizli kredilerde bankalar tarafından alınabilir. Değişken faizli kredilerde, kredi erken kapatılsa bile erken kapama bedeli alınamaz. )
6502 sayılı Yeni Tüketici Kanunu’nda yapılan değişiklik ile kanunun 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren hükümleri uyarınca dosya masrafı 2 bin TL’nin altında olan tüketiciler, ikametgah adreslerinde bulunan ilçe hakem heyetine başvurabilecekler. 2 bin TL’den 3 bin TL’ye kadar olan alacaklar için ise valilik bünyesinde kurulan il hakem heyetlerine başvuru yapmak durumundadır. 3 Bin TL’nin üzerindeki alacaklar için Tüketici Mahkemesi’nde dava açılması gerekmektedir.

Tüketici Hakem Heyetlerinde harç alınmamakta sadece dosya için yapılacak yazışmalar için, posta giderleri talep edilmektedir. Tüketici Mahkemelerinde açılan davalarda da harç alınmamakta sadece gider avansı talep edilmektedir. Mahkeme dosyanın bilirkişiye inceletilmesi kararı alırsa, gider avansının haricinde bilirkişi ücretinin de dosyaya yatırılması gerekmektedir. Yatırılan gider avansı ve diğer masraflar dava sonunda kazanılması halinde bankadan geri alınmaktadır. Davanın açılması yeterli olmayıp sonuna kadar takip edilerek duruşmalara katılma zorunluğu bulunmaktadır. Duruşmalara katılmama halinde dava düşeceğinden yapılan masraflar geri alınamayarak karşı tarafa vekalet ücreti ödenmesi kararı çıkacaktır.

Mahkemeden ya da Hakem Heyeti’nden alınan kararın İcra Müdürlükleri vasıtasıyla işleme konması bedelin bankalardan tahsil edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle aşamalarda yapılacak bir hata, tüm haklarınızın ortadan kalkmasına sebebiyet verebilecektir. Biz dava ve takip aşamalarını bir avukatla takip etmenizi öneririz. Konuyla ilgili olarak bizimle “İletişim” ‘e geçebilirsiniz.

“Banka Kredi Dosya Masrafı İade Davası” üzerine 3 yorum

 1. İyi Günler dilerim, Ben dosya masrafı için tüketici hakem heyetine başvurdum ve hakem heyeti ücretin iadesine karar verdi fakat banka itiraz davası açtı ve mahkeme bana bir tebliğ gönderdi fakat bu tebliğden anladığım tek şey benden bir dilekçe istediği. Bundan sonrası için bir avukatın bana yardım etmesini istiyorum ama avukatlık ücretlerini benim mi vermem gerekir yoksa dava kazanıldığında karşı taraftan mı alınır. dilekçeye cevap için 1 hafta sürem kaldı, dosya masrafı tutarı 2.065,00 tl. kazanılması durumunda yasal faizi de avukata vermeyi düşünüyorum . Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevapla
  • Avukatlık ücretleri kural olarak müvekkil tarafından ödenir. Karşı taraftan alınan (daha doğrusu davayı kaybeden tarafın ödediği) avukatlık ücreti, Avukatlık Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde avukata aittir ve müvekkile ödenmez. Bu durumda, avukatların her iki taraftan vekalet ücreti alarak sizi kazıkladıklarını (!) düşünmeyin sakın… Çünkü bir avukat, davanın kazanılacağı konusunda bir garanti veremez. Davanın kaybedilmesi durumunda avukat emeğinin karşılığını kimden alacaktır? Ayrıca avukatlar, davanın kazanılması durumunda, karşı taraftan alacakları vekalet ücretini de dikkate alarak, sizden talep edecekleri vekalet ücreti miktarını belirler… Konuya bu çerçevede yaklaşmanızı öneririm. saygılarımla…

   Cevapla
   • İyi günler ben 2011 yılında TEB den gayrimenkul ipotekli ihracat taahhütlü döviz kredisi kullandım taahhüdümü yerine getirdim 2012 yılında krediyi kapattım faizleri dönem sonlarını ödedim ipoteği kaldırırken bende 5.000 usd almadan ipoteği kaldırmadılar ne için aldıklarını sorduğumda yukarı istiyor dediler ödeyip ipoteği kaldırdılar hesap ekstresi istedim dönem sonu komisyon yazmışlar Denizbank’tan garantibanktan kullanmıştım o bankalar almadı sadece TEB aldı geçenlerde yazdım dönemsonu komisyon yazmışlar dönem sonu faizi ayrı komisyonu ayrı aldılar nasıl bir yol izlemem gerekiyor

    Cevapla

Yorum yapın

* Lütfen yukarıda gördüğünüz denetim kodunu giriniz...