Avukatlara ‘Aile Hukuku’

Adana’da avukat ve stajyer avukatlara yönelik düzenlenen konferansta konuşan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı, ‘Yargıtay Kararları Işığında Aile Hukuku’ konusunda bilgilendirmede bulundu.
Adana Barosuna bağlı avukat ve stajyer avukatlara yönelik mesleki konularda bilgilendirme konferansına katılan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, “Yargıtay Kararları Işığında Aile Hukuku” nu anlattı.

Özel bir otelin konferans salonunda gerçekleşen programa; Adana Baro Başkanı Avukat Mengücek Gazi Çıtırık ile baro üyesi avukat ve stajyer avukatlar katıldı.

Adana Barosu Genel Sekreteri Avukat Merdan Özberk’in konferans konusu hakkındaki bilgilendirmesi ve açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, Aile Hukuku konularında son ve güncel gelişmeler konusuna değindi.

Aile Hukuku konusunun çok geniş olduğuna dikkat çeken Gençcan, “27 yıldır boşanma hukukuyla uğraşıyorum. 17 yıl tetkik hakimliği yaptım, binlerce dosya okudum, binlerce ilamı bizzat yazdım. Dairenin 10 yıldır üyeliğini, bir yıldır da başkanlığını yapıyorum. Benim bile hala öğrenemediğim şeyler var. “diyerek yaptıkları işin zor olduğunu söyledi.

Dairelerindeki iş yüküne de değinen Gençcan, “Daireme yılda yaklaşık 28 bin iş gelmekte. 10 bin devredenle de sayı 38 bin oluyor. Biz bunların günde 100’ünü bitirmeye çalışıyoruz” diyerek çalışmalarındaki yoğunluğu dile getirdi.

Boşanma hukuku, nafaka, tazminat ve velayet konularında görüş, düşünce ve Yargıtay içtihatlarından örneklerle hukukçuları bilgilendiren Gençcan, konuyla ilgili katılımcılardan gelen soruları da cevaplandırdı. (Ayhan Kaya-İLKHA)

Kaynak : http://www.dogruhaber.com.tr/haber/200206-avukatlara-aile-hukuku-anlatildi/

Yorum yapın

* Lütfen yukarıda gördüğünüz denetim kodunu giriniz...